Думаючи про важку зиму, все більше українців оснащують квартири або дома автономним джерелом електроенергії. Сьогодні найбільш надійними та стабільними є бензинові та дизельні електричні генератори. Генератори на рідкому паливі здатні забезпечити мінімальні основні потреби в електроенергії для приватних домогосподарств чи квартири. У статті ми пропонуємо вам розібратися, як працюють бензинові та електричні генератори, як вибрати генератор і чому варто обрати електростанцію на рідкому паливі, а не сонячну чи вітрову.
Будь-який генератор, у загальному випадку, складається з двигуна внутрішнього згоряння, електродвигуна, систем управління та автоматики. Залежно від реалізації пристрою, до його конструкції додають акумулятор, стабілізатор, випрямлювач струму та інші елементи. Колінчастий вал бензинового або дизельного двигуна через муфту обертає ротор електромотора. Електродвигун перетворює енергію обертання на електричну енергію постійного або перемінного струму. Електроенергія може поступати в акумулятор, на випрямлювач або безпосередньо до розеток споживачам.
Двигуни простих генераторів постійно працюють з однаковою частотою обертів і споживають однакову кількість палива незалежно від підключеного навантаження. Більш складні бензогенератори мають системи зворотного зв'язку, які регулюють оберти двигуна та споживання палива, залежно від навантаження, підключеного до пристрою.
На виході генератора - перемінний струм 220 або 380 В. Параметри струму відрізняються у різних конструкцій. Пристрої зі стабілізаторами та інверторами мають струм з чистою синусоїдою на виході. Ви можете підключити до них споживачів як з ємнісним, так і з індуктивним навантаженням, наприклад, холодильник, пральну або посудомийну машину, насос. Прості генератори дають умовно апроксимовану синусоїду. Експерти не рекомендують підключати дорогі побутові прилади та побутову техніку з електродвигунами до таких пристроїв. Генератори запускають вручну, напівавтоматично або автоматично.
Ручний запуск генератора нічим не відрізняється від запуску бензопили або двигуна моторного човна. Напівавтомати запускаються натисканням кнопки «Пуск» та мають стартер і невеликий акумулятор у їх конструкції. Генератори з автоматичним стартом також оснащені стартером та акумулятором, але вони, як правило, керуються системою АВР (автоматичне введення резерву) або іншою зовнішньою автоматикою.
Основними параметрами генератора є потужність, вага, характеристики електроенергії, час безперебійної роботи. Бензогенератори та дизельні мають ряд особливостей та відмінностей. У різних умовах може бути кращим дизельний або бензиновий генератор.
Побутові бензинові генератори більш популярні, ніж дизельні через більшу мобільність, нижчу ціну та простоту обслуговування. Вони підходять для короткочасного резервного живлення квартири або невеликого приватного будинку.
Переваги бензогенератора:
Недоліки побутових бензинових електростанцій:
Дизельні генератори більш потужні та дорожчі, ніж бензинові, але вартість виробленої електроенергії нижче. Враховуючи тривалий період безперервної роботи, вони краще підходять для резервного живлення великих приватних будинків, офісів, закладів роздрібної торгівлі та виробничих потужностей.
Переваги дизельного генератора:
Недоліки дизельних генераторів:
Більшість недоліків дизельних станцій нівелюються конструктивно (шумозахисні кожухи, системи підігріву двигуна тощо) або при монтажу генератора. Обирайте бензогенератор для короткострокового резервного живлення, а дизель - для регулярного або частого використання.
Інверторний генератор базується на електродвигуні постійного струму, цифровому безтрансформаторному інверторі, мікропроцесорній системі керування та зворотнього зв'язку.
Генератор виробляє постійний струм напругою 12 В і зберігає надлишок електроенергії у вбудованому акумуляторі. Цифровий інвертор перетворює постійний струм на змінний, завдяки цьому на виході інверторного альтернатора ідеальна синусоїда. Мікропроцесор контролює рівень навантаження та коригує оберти бензинового двигуна залежно від нього. Працюючи без підключених електроприладів, інверторні генератори витрачають на 40-50% менше палива, ніж “класичні” моделі.
Переваги інверторного генератора:
Як і класичні генератори, інверторні електростанції мають низку недоліків:
Потужність інверторних генераторів не може перевищувати 10 кВт. Як правило, 10-кіловатний інверторний альтернатор важить понад 100 кг і передбачає стаціонарний монтаж. Як і інші типи генераторів, інверторні бувають з ручним, автоматичним та напівавтоматичним пуском.
Якщо вам важливі якісні параметри електроенергії та економія палива, то інверторний генератор - оптимальний вибір для вирішення вашої задачі.
Від потужності генератора залежать його ціна і собівартість електроенергії, що виробляється, тому підбір правильної потужності - ключове питання при виборі генератора.
Пропонуємо покрокову інструкцію з розрахунку потужності генератора для квартири та будинку.
1) Перед розрахунком потужності складіть список електроустаткування, яке плануєте підключати до генератора. Як правило, споживана потужність написана на корпусах електроприладів. Включіть у список всі електроприлади та освітлювальне обладнання.
2) Врахуйте стартові навантаження. Будь-який електроприлад при включенні короткочасно споживає більшу потужність, ніж під час роботи. У паспорті до побутової техніки вказано коефіцієнт стартового навантаження – cos φ. Помножте номінальну потужність приладу на коефіцієнт та впишіть до списку.
Пускові струми побутових приладів:
3) Видаліть зі списку зайве. Залиште тільки електроприлади, без яких не обійтися: холодильник, освітлення, електроплиту, свердловинний насос, автоматику опалювального котла. Подумайте, яка техніка повинна працювати постійно, а яку можна вмикати по черзі.
4) Зробіть запас потужності. До отриманої загальної потужності електроприладів додайте запас 20-40%. Найбільш ефективний та правильний режим роботи генератора – навантаження 80% від номінального. Для постійного або частого використання генератора візьміть більший запас, від 30%, для рідкого - 20-30%, для дачі - 10-15%.
Зверніть увагу. У паспорті до генератора виробник вказує максимальну та номінальну потужність. Максимальна або пікова потужність - параметр, який вказує на граничне навантаження на електростанцію протягом нетривалого часу. При виборі генератора орієнтуйтесь на номінальну, а не на максимальну потужність пристрою.
Підсумовуючи, наводимо типові розрахункові величини потужності генератора для різних житлових умов:
В останні роки стрімко зростає популярність "зеленої" приватної енергетики - сонячних та вітрових електростанцій потужністю до 30 кВт. Вважається, що сонячна та вітрова енергія майже безкоштовна та екологічна, але чи так це насправді і чи можуть сонячна чи вітрова електростанція замінити генератор?
Продуктивність сонячної електростанції повністю залежить від регіону, погодних умов та пори року. У похмурий зимовий день продуктивність сонячних панелей у північних регіонах України зменшується до 20% від номіналу. Якщо додати до цього високу вартість сонячної генерації (приблизно $1500 за кіловат потужності), перевага резервного електроживлення на дизельному паливі чи бензині стає очевидною.
З вітровою енергією ситуація аналогічна – регіонів із достатнім середньорічним рівнем вітру в Україні небагато. Крім того, вітрові електростанції при роботі створюють рівень шуму вище, ніж бензинові і підходять лише для встановлення у приватних домоволодіннях із достатньою площею земельних ділянок.
Підсумовуючи, зелена енергогенерація може бути використана як додаткове джерело електроенергії, але при цьому не може гарантувати ані стабільність, ні потужність генерації. Таким чином, використання бензинових або дизельних генераторів як резервне джерело електрики є оптимальним на території України.
В умовах регулярних та раптових відключень електрики, невизначеності та важкої ситуації в країні саме бензо- або дизельний генератор можуть забезпечити довготривале та стабільне електропостачання для квартири та приватного будинку. При виборі та перед покупкою генератора рекомендуємо проконсультуватися у спеціалістів.
Генератори у Вовчанську16 товарів по ціні від 8073 грн +38 (067) 005-03-00 Олена Олегівна Сортувати:
|